SUMMER. FUN. TRADITION.

AUGUST 13-18, 2019

 

Sunday August 18th, 2019

Schedule subject to change - we are trying to fit it all in! 

 

                     
  10:00 AM   Northeastern Woodworkers Assoc.-until 8 pm (Village & Carriage Museum)  
                     
  11:00 AM   Games on Horseback (Horse Ring)        
                     
      Goat Obstacle Course (Sheep and Goat Ring)-Sheep Obstacle to follow  
                     
      Fiber Demo (Wool Nook)           
                     
      Salsa Canning Demo by Karen Mort (Blue Ribbon Cooking Center)   
                     
      Worship Music led by Redemption Church (Reid Northrup Stage)     
                     
      Vanilla & Chocolate Chip Cookies Demo until 4 PM (Grange)     
                     
  11:30 AM   Pig & Duck Races (Gate 3)          
                     
  12:00 PM   Dreamland Amusement Midway Opens        
                     
  12:30 PM   The Fearless Flores Thrill Show (Grandstand)        
                     
  1:00 PM   The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)      
                     
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg)      
                     
      Crocheted Rag Rugs Demonstration-until 5 pm (Grange)      
                     
      Fire Truck Race (Hometown Heroes) Free kids contest!     
                     
  1:30 PM   Royal Hanneford Circus (Infield)           
                     
      Sherman's Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)     
                     
  2:00 PM   Demolition Derby (Grandstand)          
                     
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)         
                     
      Pie Eating Competition - prizes by Grandma's Pie & The Home Front Café (Blue Ribbon Cooking Center) 
                     
      Bean Bag Toss (Circus Museum) Free kids contest!       
                     
      4Ever1 Donna Munafo (Chapel           
                     
  2:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)          
                     
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg)     
                     
  3:00 PM   The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)      
                     
      Sherman's Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)     
                     
      Fiber Demo (Wool Nook)           
                     
  3:30 PM   The Fearless Flores Thrill Show (Grandstand)        
                     
  4:00 PM   Pig & Duck Races (Gate 3)          
                     
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)        
                     
      Old Songs-until 6 pm (Fine Arts Gazebo)        
                     
  4:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)           
                     
  5:00 PM   Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg)      
                     
      Pastor Scott Packard, Redeemer Church (Chapel)      
                     
  5:30 PM   Royal Hanneford Circus (Infield)           
                     
      Sherman's LumberJack Show (Village & Carriage Museum)     
                     
  6:00 PM   The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)      
                     
      4-H Pet Show (4-H Bldg)           
                     
  6:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)           
                     
      World Flute Music & Native American Storytelling (Fine Arts Gazebo)   
                     
  7:00 PM   Pig & Duck Races (Gate 3)          
                     
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg)     
                     
               
                     
  10:00   Exhibits Close