SUMMER. FUN. TRADITION.

AUGUST 13-18, 2019

 

Friday August 16th, 2019

Schedule subject to change - we are trying to fit it all in! 

 

                 
  9:00 AM   4-H Horse Show (Horse Show Ring)    
                 
  10:00 AM   Northeastern Wood Workers Assoc.-until 8 pm (Village & Carriage Museum)
                 
  11:00 AM   Fiber Demo (Wool Nook)      
         
      Goat Fitting Competition (Sheep & Goat Ring)   
                 
      Tech Valley HS Robotics & SMIST (Ag & Science Bldg until 8 PM) 
                 
      Assorted Pies Demo until 4 PM (Grange)     
                 
  11:30 AM   Pig & Duck Races (Gate 3)      
                 
  12:00 PM   Dreamland Amusement Midway Opens     
                 
      The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)   
                 
      Hay Bale Toss (Village & Carriage Museum) Free kids contest! 
                 
  1:00 PM   Royal Hanneford Circus (Infield)     
                 
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg) 
                 
      Sons of Redemption Worship Team (Chapel)  
                 
      Decorative Calendars & Bookmarks Demo until 5 pm (Grange)
                 
      Fire Truck Race (Hometown Heroes) Free kids contest! 
                 
  1:15 PM   Sheep Shearing Demo (Sheep and Goat Barn)  
                 
  1:30 PM   Sherman’s Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)
                 
  2:00 PM   TheFearless Flores Thrill Show (Grandstand)  
                 
      Root Beer Floats until 5 PM - Alchohol & Non-Alcohol for sale (1890's Blg Saloon) 
                 
      Bean Bag Toss (Circus Museum) Free kids contest!   
                 
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Building)
                 
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)     
                 
      Summer Time Floats with Miss Altamont Fair (Blue Ribbon Cooking Center) 
                 
  2:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)      
                 
  3:00 PM   The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)   
                 
      Fiber Demo (Wool Nook)       
                 
  3:15 PM   Sheep Shearing Demo (Sheep and Goat Barn)  
                 
  3:30 PM   Sherman’s Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)
                 
  4:00 PM   Pig & Duck Races (Gate 3)      
                 
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)     
                 
      Goat Costume Contest (Sheep and Goat Ring)  
                 
       Old Songs-until 6 pm (Fine Arts Gazebo)    
                 
  4:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)      
                 
      4-H & Open Beef Cattle Show (Cattle Show Ring)   
                 
  5:00 PM   The Fearless Flores Thrill Show (Grandstand)  
                 
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg)
                 
      Pastor Geoff Ekstein, Bethlehem Community Church (Chapel) 
                 
  5:30 PM   Royal Hanneford Circus (Infield)     
                 
      Sherman’s Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)
                 
  6:00 PM   The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)  
                 
  6:15 PM   Sheep Shearing Demo (Sheep and Goat Barn)  
                 
  6:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)       
                 
      World Flute Music & Native American Storytelling (Fine Arts Bldg Gazebo) 
                 
  6:45 PM   Lemon Lime Cupcake Competition sponsored by King Arthur Flour (Blue Ribbon Cooking Center)
                 
  7:00 PM   Pig & Duck Races (Gate 3)      
                 
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)     
                 
      Pony Pals 4-H Horse Drill Team (Horse Ring)  
                 
      Sheep Costume Class (Sheep & Goat Ring)     
                 
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg) 
                 
  7:30 PM   TheFearless Flores Thrill Show (Grandstand)  
                 
      The Refrigerators (Reid Northrup Stage)     
                 
  10:00 PM   Exhibits Close